freeimage-2422988-web

Ako organizmus môže regulovať pH?

[xyz-ihs snippet=”pop-up”]Naše telo potrebuje pre svoje vnútorné fungovanie určité stále prostredie, ktoré je charakteristické hodnotou pH (acidobázickou vlastnosťou roztokov).

mrkvová štava pre pHVšetky procesy prebiehajúce v tele potrebujú svoje optimálne pH.

Práve preto je pre organizmus životne nevyhnutné vyrovnať zmeny spôsobené vonkajším prostredím.

Medzi takéto zmeny patrí najmä príjem potravy, ktorý najviac ovplyvňuje pH vnútorného prostredia.

Fyziologicky normálne pH tela – teda tzv. acidobázická rovnováha je chránená tromi regulačnými systémami v našom tele, ktoré vzájomne spolupracujú:

  1. Tzv. nárazníkovými systémami – súbor látok v krvi, ktoré sa snažia o neutralizáciu kyslých alebo zásaditých odpadových látok.
  2. S krvou je spojený aj druhý systém regulácie pH tela – dýchanie. Pri dýchaní krv roznáša do buniek nášho tela kyslík (O2) a odnáša oxid uhličitý (CO2), ktorý krv okysluje. Rýchlejšie dýchanie urýchli vylučovanie CO2 z tela, čím sa pH krvi znižuje.
  3. Obličky sú hlavným vylučovacím orgánom, ktorý prispieva k regulácii pH krvi reguláciou vylučovania kyslých alebo zásaditých látok.

Ako zistiť pH tela?

Ako sme spomenuli, hlavným vylučovacím orgánom sú obličky, ktoré sa značnou mierou podieľajú na regulácii pH krvi. Obličky vylučujú podľa aktuálnej potreby kyslé alebo zásadité látky do moču, vďaka čomu je veľmi jednoduché zistiť, ako na tom naše telo je.

Je známe, že pH moču sa môže pohybovať v značne veľkom rozmedzí od pH 4,5 až po hodnotu pH 8. Pomocou tzv. lakmusových papierikov – podľa ich zafarbenia po ponorení do moču môžeme jeho pH  určiť presne.

Podľa naturopatov optimálne hodnoty sú v rozmedzí 6,5 až 7,4, pričom sa táto hodnota prirodzene mierne mení počas dňa. Platí však, že stála hodnota pH moču počas celého dňa pod 6,5 alebo nad 7,4 poukazuje na problémy s acidobázickou rovnováhou tela.


Zdroje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2693637

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10923348

http://www.ionizers.org/ph-balance.html

Fotka: © Atomi1 | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images

Obrázok s povolením tiverylucky dostupný na FreeDigitalPhotos.net

 

Páči sa Vám článok? Pokojne ho zdieľajte...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/f/1/f19b0d54-d52d-40f3-9502-1cd406b05533/zelenyzivot.sk/sub/blog/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *