detoxikacia_stavy

Ako prebieha detoxikácia organizmu?

Detoxikácia organizmu detoxikácia a zelená šťavaje čoraz častejší výraz, ale málokto v skutočnosti vie, ako náš organizmus vlastne detoxikuje. Prvé hypotézy, ako dokáže živý organizmus odbúravať toxické látky sa objavili už v osemnástom storočí na základe štúdií, ktoré skúmali zloženie moču zvierat. Prvým vodítkom bolo zistenie, že xenobiotiká (látky, ktoré nie sú telu vlastné), ktoré pokusné zvieratá skonzumovali boli v organizme transformované do látok rozpustných vo vode a vylúčené v moči.[xyz-ihs snippet=”pop-up”]

V týchto štúdiách bola napríklad ako prvá objavená a študovaná kyselina hippurova – ako metabolit  (produkt látkovej premeny) spájania (chemicky konjugácie) glycínu a kyseliny benzoovej . Počas ďalších viac ako 100 rokov vedci identifikovali ďalšie a ďalšie metabolity a súvisiace reakcie.

Tieto konjugačné – spájacie reakcie však otvárali ďalšiu otázku, ktorá stále ukrývala záhadu detoxikácie organizmu. Ako sa stali xenobiotiká, teda organizmu cudzorodé látky schopné takejto reakcie?

Detoxikácia organizmu nie je jediná chemická reakcia!

Významným dielom v štúdiu detoxikácie organizmu sa stala odborná monografia „Detoxikačné mechanizmy“ od R. T. Wiliamsa v roku 1947, ktorá zadefinovala detoxikáciu organizmu ako spôsob premeny toxínov na látky rozpustné vo vode a vylučované z tela von.

Informácie o produktoch na detoxikáciu nájdete na eshope Zelený život >>

Williams popísal detoxikáciu organizmu ako dvojfázový proces, ktorý zahŕňa množstvo rôznych reakcií a rôznych látok.

Ako pracuje mechanizmus detoxikácie v pečeni

V prvej fáze detoxikácie sú nereaktívne látky pomocou skupiny enzýmov transformované na vysoko reaktívne látky.

V druhej fáze detoxikácie sa tieto produkty prvej fázy detoxikácie spájajú s inými látkami, čím vznikajú vo vode rozpustné zlúčeniny, ktoré sú vylučované z organizmu močom alebo žlčou.

Dnes je tiež známe, že zložitý mechanizmus detoxikácie organizmu vyžaduje prítomnosť spolupôsobiacich látok – tzv. kofaktorov, ktoré telo získava z prijatej potravy.

Detoxikácia organizmu je zložitý a komplexný systém ochrany tela pred toxínmi, ktorý prebieha v dvoch základných fázach. Intenzita detoxikácie organizmu je ovplyvňovaná vlastnými regulačnými mechanizmami tela a ďalšími faktormi ako vek, zdravie, výživa, pohlavie, genetika, množstvo prítomných toxínov ako aj celkový životný štýl.

Preto jednotlivé detoxikačné procesy môžu byť podporované alebo potláčané.

Detoxikácia organizmu – pohon prvej fázy

V prvej fáze detdetoxikáciaoxikácie sú xenobiotiká – cudzorodé látky a toxíny premieňané za pomoci enzýmov a kyslíka na vysoko reaktívne látky. Dnes je známe, že organizmus využíva súbor veľmi špecifických enzýmov pre riadenie týchto detoxikačných reakcií. Vedci už identifikovali viac ako 10 dôležitých skupín enzýmov, ktoré sa zúčastňujú detoxikácie.

Enzýmy prvej fázy detoxikácie využívajú kyslík a spolupôsobiace látky – tzv. kofaktory pre pridanie reaktívnej chemickej skupiny k molekulám toxínov. Preto je logické, že pre dostatočnú intenzitu detoxikácie na odbúranie čo najviac toxínov z tela potrebuje organizmus okrem dostatku enzýmov aj kofaktory. K známym kofaktorom patria vitamíny skupiny B – riboflavín (B2), niacín (B3), pyridoxín (B6), vit. B12, kyselina listová, fosfolipidy, glutatión, aminokyseliny či flavonoidy.

Je tiež veľmi dôležité vedieť, že produkty prvej fázy detoxikácie môžu byť často škodlivejšie ako pôvodné toxíny. Pokiaľ v procese ich detoxikácie nenastúpi ihneď druhá fáza, môžu tieto vysoko reaktívne látky poškodzovať štruktúry tela ako proteíny, DNA a RNA, či samotné bunky tela.

Detoxikácia organizmu – pohon druhej fázy

Po prvej fáze detoxikácie organizmu nastupuje druhá fáza – tzv. konjugácia – spájanie vysokoreaktívnych molekúl s ďalšími látkami za vzniku vo vode rozpustných látok. V tejto konečnej podobe pôvodných toxínov sa ich telo zbavuje vylúčením pomocou moču alebo žlče.

Rovnako ako prvá fáza, aj druhá fáza detoxikácie organizmu vyžaduje spolupôsobiace látky, aby mohli detoxikačné reakcie prebiehať. Tieto látky získava telo z potravy, takže je priamo závislé na úrovni kvalitnej výživy. Organizmus musí byť v dostatočnej miere zásobený látkami, ktoré sa procesov zúčastňujú.

Patria sem napríklad antioxidanty, ochranné živiny, rastlinné deriváty:

  • vitamín A
  • vitamín C
  • vitamín E
  • selén
  • meď
  • zinok
  • mangán
  • koenzým Q10
  • tioly – nachádzajúce sa v cesnaku, cibuli a ďalšej zelenine
  • bioflavonoidy

Zdroj:

http://www.altmedrev.com/publications/3/3/187.pdf

Foto:

Obrázok s zvolením phasinphoto dostupný na FreeDigitalPhotos.net

 

Páči sa Vám článok? Pokojne ho zdieľajte...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/f/1/f19b0d54-d52d-40f3-9502-1cd406b05533/zelenyzivot.sk/sub/blog/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *