zena na toalete

Čo sú to hemoroidy?

[xyz-ihs snippet=”pop-up”]V širšom poňatí máme hemoroidy všetci. Jedná sa totiž o zhluky v žilách, ktoré ležia tesne pod sliznicami. Lemujú najnižšie časti konečníka a análneho otvoru. Aby sme ich mohli nazývať hemoroidmi, musia sa „nafúknuť“ a opuchnúť rovnako ako kŕčové žily v nohách. Vzhľadom k tomu, že spomínané krvné cievy neustále bojujú s gravitáciou, aby dostali krv späť do srdca, niektorí ľudia veria, že hemoroidy sú súčasťou ceny, ktorú platíme za to, že sa pohybujeme zvislo. Hemoroidy môžu byť bolestivé, ale väčšinou to nie je až také vážne ochorenie. Napuchnuté žily vo vnútri análneho kanála (v stene koncovej časti konečníka) nazývame vnútorné hemoroidy. Vonkajšie hemoroidy vznikajú v okolí análneho otvoru. N  iekto však môže trpieť obidvoma typmi súčasne. Symptómy a liečba hemoroidov závisia práve od ich typu.

Aké príčiny podnecujú vznik hemoroidov?

Hemoroidy sú zvyčajne spôsobené zvýšeným tlakom na žily v panvovej a rektálnej oblasti. So zvyšovaním tlaku rastie množstvo krvi v obehu žíl, čo následne spôsobí ich napučanie. Nakoniec sa naakumulované žily natiahnu do okolitých tkanív a hemoroidy sa začnú rozvíjať.

K vzniku hemoroidov vedie hlavne:

 • Zrýchlený pohyb čriev, ktorý vytvára nadmernú námahu a môže zvýšiť tlak na rektálne žily.
 • Pretrvávajúca hnačka (alebo zápcha) môže spôsobiť namáhanie a zvýšiť tlak na žily v okolí análneho kanála, teda koncovej časti konečníka.

Ďalšími faktormi, ktoré môžu viesť k rozvoju hemoroidov, sú:

 • Prebytočný tuk v oblasti brucha a panvy môže zvyšovať tlak na panvové žily.
 • Rodinná predispozícia k vzniku hemoroidov.
 • Vek nad 50 rokov (až polovica ľudí starších ako 50 rokov sa lieči na hemoroidy).
 • Tehotenstvo a pôrod. Hormonálne zmeny v priebehu tehotenstva spôsobujú zvýšenie prietoku krvi do panvy a relaxáciu podporného tkaniva, zatiaľ čo rastúci plod spôsobuje zvýšený tlak na cievy. Počas pôrodu sa hemoroidy môžu vyvinúť v dôsledku intenzívneho tlaku na análnu oblasť. Tehotenstvo a pôrod môžu teda spôsobiť vznik nových hemoroidov (alebo zhoršenie už existujúcich).
 • Zdravotný stav. Dlhodobé ochorenie srdca a pečene (prípadne oboje) môže spôsobiť hromadenie krvi v brušnej a panvovej oblasti, čo sa následne rozšíri do žily, ktorá spôsobí vznik hemoroidov.

hemoroidy-picAké príznaky hľadať pri diagnostikovaní hemoroidov? Aké sú symptómy?

Najčastejšími príznakmi hemoroidov sú krvácanie počas stolice, svrbenie a bolesti v oblasti rekta. Rozlišujeme:

Externé hemoroidy

Rektálna bolesť, teda v oblasti konečníka, sa vyskytuje hlavne pri vonkajších hemoroidoch. Krv sa často združuje pod kožou. Vytvára tvrdý a bolestivý opuch. Toto zvykneme nazývať aj ako zdurené alebo zrazené hemoroidy. Taktiež si pri nich môžete všimnúť prúžky krvi na toaletnom papieri po stolici.

Vnútorné hemoroidy

Najčastejším príznakom vnútorných hemoroidov je krvácanie z konečníka. Možno odhalíte aj jasne červené pruhy krvi na toaletnom papieri alebo v záchodovej mise po stolici. Krv sa môže objaviť aj na povrchu stolice.

Medzi ďalšie príznaky vnútorných hemoroidov radíme:

 • Svrbenie, ktoré je nezriedkavým problémom pri interných hemoroidoch. Často tu presakuje hlien. Ten následne dráždi pokožku a análny otvor, čo spôsobuje svrbenie.
 • Podráždenie kože (spôsobené slizom), ktorý môžu vylučovať hemoroidy.
 • Nepohodlie zapríčinené neustálym nutkaním na stolicu. Tento nepríjemný pocit je spôsobený vydutím hemoroidov v koncovej časti hrubého čreva (análneho kanála). Všeobecne platí, že čím sú hemoroidy väčšie, tým sa znásobuje aj nepohodlie.
 • Bolesť. Väčšina vnútorných hemoroidov nebolí. Veľké hemoroidy vystupujúce z konečníka môžu byť však bolestivé. Silná bolesť môže byť známkou toho, že je zamedzený prívod krvi do hemoroidov. V tomto prípade je nutná núdzová liečba.

Čo zhoršuje už vzniknuté hemoroidy?

 • Dlhodobé sedenie alebo státie, ktoré môže spôsobiť hromadenie krvi v análnej oblasti a zvyšovať tak tlak na žily.
 • Časté zdvíhanie ťažkých bremien alebo zadržiavanie dychu pri zdvíhaní ťažkých predmetov spôsobuje zvýšenie tlaku v krvných cievach.

Kedy je potrebné navštíviť lekára?

Bežné príznaky hemoroidov môžu byť aj príznakom iných vážnych zdravotných problémov, ako je napríklad rakovina hrubého čreva alebo rakovina konečníka.

Lekára je potrebné navštíviť, ak:

 • stolica je čierna alebo dechtovitá
 • pozorujete zdureniny alebo hrče v okolí análneho otvoru, ktoré nemiznú

Keď už hemoroidy máte, lekára je potrebné kontaktovať v prípade, ak:

 • mierna rektálna bolesť trvá dlhšie ako 1 týždeň po domácej liečbe
 • bolesť alebo opuch sú závažné
 • tkanivo zvnútra vyšlo von z konečníka a nevracia sa do normálu ani po 3 až 7 dňoch domácej liečby
 • hrčky a opuchy vnútri konečníka rastú a sú bolestivejšie.

Ak krvácanie z konečníka neprestáva, zmení farbu (od jasne červenej až tmavo červenú) alebo v prípade, že stolica zmení veľkosť, tvar či farbu (od hnedej až gaštanovo hnedú alebo čiernu), okamžite navštívte svojho lekára.

hemoroidy-pic3Aké testy bude robiť lekár pri diagnostike hemoroidov? Čo treba očakávať?

Lekár musí vyhodnotiť príznaky hemoroidov (krvácanie, vytekanie hlienu, svrbenie, nepohodlie), aby mohol vylúčiť iné (vážnejšie) problémy. Väčšina ľudí s takýmito príznakmi si myslí, že majú hemoroidy, ale často to tak nie je.

Ak lekár objaví prítomné hemoroidy, bude hodnotiť ich umiestnenie a veľkosť, aby mohol vytvoriť liečebný plán „na mieru“. Diagnóza hemoroidov vychádza z anamnézy a fyzickej skúšky. Často sa robí prstové rektálne vyšetrenie alebo rektoskopia, pričom o ich výbere rozhoduje lekár. Ak sú zrejmou príčinou krvácania z konečníka hemoroidy, alebo ak ste mladší ako 50 rokov a nemáte predpoklady k rakovine hrubého čreva, ďalšie testy nie sú potrebné.

Ako prebieha liečenie hemoroidov?

Väčšinu hemoroidov sa podarí vyliečiť jednoduchou zmenou stravovania a životného štýlu. Väčšina hemoroidov nevyžaduje ani chirurgický zákrok a iné ošetrenia, s výnimkou veľmi veľkých a bolestivých hemoroidov.

Poznáme nechirurgické postupy liečby hemoroidov (ktorých cieľom je znížiť zásobovanie hemoroidov krvou, aby sa zmenšili alebo zmizli úplne), upínacie postupy pri vnútorných hemoroidoch (zahŕňajú podviazanie hemoroidov slučkou alebo ich odstránenie s využitím tepla, lasera či elektrického prúdu) a chirurgické odstránenie hemoroidov (používa sa pri veľkých vnútorných hemoroidoch, pri niekoľkých malých hemoroidoch alebo v prípade, že zlyhajú ostatné postupy liečby a krvácanie pretrváva). Niekedy je potrebná kombinácia týchto postupov. Externé hemoroidy môžu byť odstránené iba chirurgicky.

Ako predchádzať vzniku hemoroidov?

Predchádzajte zápche

 • Jedzte denne ovocie, zeleninu, fazuľu a celozrnné potraviny, ktoré sú zvlášť bohaté na vlákninu.
 • Pite veľa tekutín. Ich dostatok ustriehnete tak, že Váš moč bude svetložltý alebo jasný ako voda.
 • Snažte sa cvičiť každý deň. Skúste mierne záťažovú aktivitu aspoň 2½ hodiny týždenne alebo intenzívny tréning aspoň 1 ¼ hodiny týždenne. Stačí cvičiť blokovo denne minimálne 10 minút.
 • V prípade potreby užívajte denne vo forme výživového doplnku vlákninu. U nás je najznámejšie asi psyllium, čo sú v podstate šupky semien skorocelu indického. Začnite s malou dávkou a veľmi pomaly ju zvyšujte.

Osvojte si správne návyky pri vykonávaní potreby

 • Choďte na záchod vždy, keď pocítite nutkanie.
 • Vyhnite sa namáhaniu pri vyprázdňovaní. Uvoľnite sa a dajte si čas, nechajte tomu voľný priebeh.
 • Vyhnite sa zadržiavaniu dychu pri vyprázdňovaní.
 • Vyhnite sa čítaniu na záchode. Opustite WC akonáhle vykonáte potrebu.

Upravte svoje každodenné činnosti

 • Vyhnite sa dlhšiemu sedeniu alebo státiu. Doprajte si časté krátke prechádzky.
 • Ak je to možné, vyhnite sa častému zdvíhaniu ťažkých predmetov. Pokiaľ ich už musíte zdvihnúť, vydýchnite vždy pri zdvihu objektu. Nezadržiavajte dych.
 • V prípade, že ste tehotná žena, spánok na strane znižuje tlak na cievy v panve. To môže pomôcť zabrániť vzniku alebo rastu hemoroidov.

Aké lieky sa využívajú pri liečbe hemoroidov?

Lieky môžu pomôcť zmierniť príznaky hemoroidov. Môžete skúsiť jeden alebo viac z nasledujúcich voľnopredajných liekov.

 • Masti s obsahom oxidu zinočnatého alebo vazelíny chránia pokožku a patria medzi najlepšie voľnopredajné lieky na hemoroidy. Masti môžu zabrániť ďalším zraneniam v oblasti rekta a znížiť svrbenie tým, že vytvoria bariéru na hemoroidoch.
 • Používajte čapíky určené na domácu liečbu hemoroidov 7 až 10 dní, čím znížite podráždenie v okolí análneho otvoru počas stolice. Vždy sa informujte u svojho lekárnika alebo lekára, ako správne tieto prípravky používať!
 • Používajte produkty určené na liečbu hemoroidov, ktoré obsahujú aj liek na znecitlivenie (lokálne anestetikum). Tieto produkty majú často príponu “-kaín” v názve alebo v zložení. Vopred sa ale radšej informujte u svojho lekára alebo lekárnika, ako tieto prípravky správne používať.

hemoroidy-pic2

Aké bylinky pomáhajú na hemoroidy?

Prax ukázala, že v mnohých prípadoch nie je nutné siahať po drahých medikamentoch, pretože hotové poklady sa ukrývajú aj v samotnej prírode a sú dostupné pre každého. Nejedna bylinná kúra už presvedčila o svojej kvalite i toho najväčšieho skeptika. Pokiaľ je ochorenie vážnejšie, môžu byliny poslúžiť ako doplnková liečba k tej, ktorú naordinoval odborný lekár. Ktoré byliny sú teda vhodné na hemoroidy?

 • Výbornou alternatívou je kostihojová tinktúra, ktorá môže síce pár minút štípať, ale ak to vydržíte, kvalitne potlačí zápal, odstráni krvácanie a dezinfikuje celú oblasť. Hemoroidy dokáže zregenerovať do niekoľkých dní. Takúto tinktúru si nanášajte 5 až 10-krát denne. Keď štípanie po opakovanej aplikácií prestane, znamená to, že hemoroidy sú vyliečené. V prípade, že je stav vážnejší, zo začiatku skúste nanášať kostihojovú masť.
 • Ak sa rozhodnete staviť na bylinky, môžete to skúsiť aj s rumančekom kamilkovým, ktorý zmierňuje zápaly. Pripravte si dva litre silného čaju a na 15 minút si v ňom poseďte (samozrejme, nesadajte si do vriaceho odvaru). Uľaví tiež od bolesti. Pomôže aj silný odvar zo skorocelu kopijovitého (prikladať si môžete aj umyté a rozmliaždené listy). Pri hojení a zápaloch sa osvedčil i repík lekársky. Hamamel virgínsky nielenže uľaví od bolesti, ale vďaka nemu dochádza aj k zúženiu ciev a celkovej úľave. Podobné účinky má i nechtík lekársky a myší chvost. Na vymývanie je skvelý pľúcnik lekársky. Účinný je tiež kúpeľ z orechových škrupín a dubovej kôry. Liečbu podporte pitím bylinkových čajov z rumančeka, žihľavy dvojdomej a prasličky roľnej (z nej sa dá namiešať aj skvelá kašička, ktorou si môžete potierať postihnuté miesto).
 • Bylinky, ale aj rôzne masti a gély s bylinkami so sťahujúcim a hojivým účinkom (dubová kôra, hamamelis) sú dostupné voľne, a to v každej dobrej lekárni.

 

Zdroje:

http://www.webmd.com/digestive-disorders/tc/hemorrhoids-topic-overview
http://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/hemorrhoids_and_what_to_do_about_them
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/basics/definition/con-20029852
http://www.medicalnewstoday.com/articles/73938.php
http://www.liecbabylinkami.euweb.cz/kostihoj.htm
http://www.pluska.sk/izdravie/budme-zdravi/u-lekara/ked-zlata-zila-nepotesi-hemoroidy-liecia-aj-bylinky.html
http://plnielanu.zoznam.sk/c/2178/hemoroidy-su-trapenie–o-ktorom-vase-okolie-netusi-ako-ich-mozno-liecit

Foto:

Obrázok s povolením imagerymajestic dostupný na FreeDigitalPhotos.net
Obrázok s povolením Ambro dostupný na FreeDigitalPhotos.net
Obrázok s povolením arztsamui dostupný na FreeDigitalPhotos.net
© Nobilior | Dreamstime.com

Páči sa Vám článok? Pokojne ho zdieľajte...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/f/1/f19b0d54-d52d-40f3-9502-1cd406b05533/zelenyzivot.sk/sub/blog/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *