sol (1)

Nesoľte a budete zdravší!

[xyz-ihs snippet=”pop-up”]Kardiovaskulárne ochorenia sú novodobou kosou na ľudskú populáciu. Jedno z dvoch úmrtí v západných priemyselných krajinách pripadá práve na kardiovaskulárne ochorenia. Dôležitým rizikovým faktorom týchto ochorení je aj nadmerný príjem chloridu sodného (NaCl) – čiže soli v strave. Soľ je totiž hlavným zdrojom sodíka v strave.

Odporúčané množstvo soli na jednu osobu je maximálne 6g denne. V západných krajinách sa jeho spotreba na osobu pohybuje až do dvojnásobného množstva, teda v rozmedzí 8 – 12g. Množstvo skonzumovanej soli sa môže zvyšovať konzumáciou priemyselne spracovaných potravín, ktoré sú na soľ mimoriadne bohaté.

Odborníci vyzývajú – obmedzte soľ a znížte riziko srdcovo-cievnych ochorení a ďalších civilizačných chorôb ako obezita a diabetes (cukrovka).

K menšej spotrebe soli stačí viac vedieť o kulinárskom umení

koreniny a soľSoľ je takmer všadeprítomný doplnok k bežným jedlám. Prevláda názor, že práve soľ dodáva „tú správnu“ chuť. Pritom v mnohých kultúrach existujú osvedčené „náhrady“ používaním byliniek a korenín v receptoch.

Odborníci sa preto rozhodli experimentovať s cieleným vzdelávaním dospelých v oblasti spotreby soli, zdravotných rizík a cielených náhrad v kulinárskom umení.

V experimente docent Cheryl AM Andersron, Ph.D., MPH z Katedry rodinného a preventívneho lekárstva na Kalifornskej univerzite v San Diegu rozdelil dobrovoľníkov na dve skupiny.

Celkovo viac ako 60% z nich malo vysoký krvný tlak a 18% malo diagnostikovanú cukrovku a obezitu.

Jedna skupina dobrovoľníkov sa zúčastnila 20 týždňovej behaviorálnej intervencie – neformálneho vzdelávania.

Zameral sa na ukážky varenia a spoznávania rôznych byliniek účastníkmi. Táto skupina mala v experimente priemernú spotrebu soli o takmer 1000mg na deň menej oproti skupine dobrovoľníkov, ktorí nedostali „vedomostné a praktické“ zázemie pre cielenú diétu s nízkym obsahom soli.


Zdroj:

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140319165206.htm

http://www.sciencedaily.com/releases/2010/07/100715091702.htm

Fotka:

http://www.freedigitalphotos.net/

Image courtesy of artur84 / FreeDigitalPhotos.net

Image courtesy of pakorn / FreeDigitalPhotos.net

 

 

Páči sa Vám článok? Pokojne ho zdieľajte...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/f/1/f19b0d54-d52d-40f3-9502-1cd406b05533/zelenyzivot.sk/sub/blog/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *