[xyz-ihs snippet=”pop-up”]Kardiovaskulárne ochorenia sú novodobou kosou na ľudskú populáciu. Jedno z dvoch úmrtí v západných priemyselných krajinách pripadá práve na kardiovaskulárne ochorenia. Dôležitým rizikovým faktorom týchto ochorení je aj nadmerný príjem chloridu sodného (NaCl) – čiže soli v strave. Soľ je totiž hlavným zdrojom sodíka v strave.
Odporúčané množstvo soli na jednu osobu je maximálne 6g denne. V západných krajinách sa jeho spotreba na osobu pohybuje až do dvojnásobného množstva, teda v rozmedzí 8 – 12g. Množstvo skonzumovanej soli sa môže zvyšovať konzumáciou priemyselne spracovaných potravín, ktoré sú na soľ mimoriadne bohaté.
Odborníci vyzývajú – obmedzte soľ a znížte riziko srdcovo-cievnych ochorení a ďalších civilizačných chorôb ako obezita a diabetes (cukrovka).
K menšej spotrebe soli stačí viac vedieť o kulinárskom umení
Soľ je takmer všadeprítomný doplnok k bežným jedlám. Prevláda názor, že práve soľ dodáva „tú správnu“ chuť. Pritom v mnohých kultúrach existujú osvedčené „náhrady“ používaním byliniek a korenín v receptoch.
Odborníci sa preto rozhodli experimentovať s cieleným vzdelávaním dospelých v oblasti spotreby soli, zdravotných rizík a cielených náhrad v kulinárskom umení.
V experimente docent Cheryl AM Andersron, Ph.D., MPH z Katedry rodinného a preventívneho lekárstva na Kalifornskej univerzite v San Diegu rozdelil dobrovoľníkov na dve skupiny.
Celkovo viac ako 60% z nich malo vysoký krvný tlak a 18% malo diagnostikovanú cukrovku a obezitu.
Jedna skupina dobrovoľníkov sa zúčastnila 20 týždňovej behaviorálnej intervencie – neformálneho vzdelávania.
Zameral sa na ukážky varenia a spoznávania rôznych byliniek účastníkmi. Táto skupina mala v experimente priemernú spotrebu soli o takmer 1000mg na deň menej oproti skupine dobrovoľníkov, ktorí nedostali „vedomostné a praktické“ zázemie pre cielenú diétu s nízkym obsahom soli.
Zdroj:
http://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140319165206.htm
http://www.sciencedaily.com/releases/2010/07/100715091702.htm
Fotka:
http://www.freedigitalphotos.net/
Image courtesy of artur84 / FreeDigitalPhotos.net
Image courtesy of pakorn / FreeDigitalPhotos.net